Personale

Stillingen er vakant
Leder af Videncentret

Herdis Foverskov
Konstitueret leder
Telefon: 2382 5147
E-mail: h.foverskov@videncentret.sdu.dk
Ansvarsområde: Abonnementer trykte og elektroniske, og fejlmelding af elektroniske tidsskrifter og databaser.

Berit Alving
Bibliotekar D.B., MILS
Telefon: 6541 + lok 1596
E-mail: b.alving@videncentret.sdu.dk
Ansvarsområde: Vejledning og undervisning i referencehåndtering og litteratursøgning

Joan Månsson
Kontorfuldmægtig
Telefon: 6541 +lok 1724
E-mail: joanm@bib.sdu.dk
Ansvarsområde: Bestilling af artikler og bøger. Bestilling af materialer til efteruddannelse.

Johan Wallin
Læge, Forskningsbibliotekar emeritus
E-mail: wallin@bib.sdu.dk

Mette Brandt Eriksen
Forskningsbibliotekar, cand. scient., ph.d.
Telefon: 6550 8355
E-mail: mette_e@bib.sdu.dk
Ansvarsområde: Vejledning og undervisning i litteratursøgning, forskerservices.

Janne Buck Christensen
Fagreferent for sygeplejefaget
Telefon: 2115 7997
E-mail: janne_christensen@videncentret.sdu.dk
Ansvarsområde: Vejledning og undervisning i litteratursøgning

David Hammer
IT-studentermedhjælper
E-mail: d.hammer@videncentret.sdu.dk

Astrid Langhoff Kidholm
Studentermedhjælp

Rebekka Juel Danyar
Studentermedhjælp